Aktualności - Inne
Redakcja: Biblioteka Żory
Publikacja: 07-04-2016
Czytam w podróży

Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach oraz z III LO im. Zbigniewa Herberta w Żorach włączyły się w ogólnopolską akcję CZYTAM W PODRÓŻY... HERBERTA.
W ramach wydarzenia chętni otrzymali w Bibliotece Centralnej, w środkach komunikacji miejskiej oraz na przystankach zakładki do książek. Zakładki otrzymali także uczestnicy VIX Wojewódzkiego Konkursu Poezji Zbigniewa Herberta, który zorganizowano 7 kwietnia br. W ten sposób chcemy zachęcać do czytania i dotrzeć do jak największej liczby osób z komunikatem, że książki są wspaniałymi towarzyszami nie tylko podróży, ale również całego życia.

Cytując Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej:  "Dla Herberta podróż była w takim samym stopniu zjawiskiem fizycznym, co intelektualnym. Czytanie wierszy w jej trakcie wydaje się, więc podwójnie trafioną czynnością. Wpisaną w jego poetykę."  Jeśli twój apetyt na czytanie się wyostrzył, zapraszamy do biblioteki po książki.

Na zakładkach, które otrzymaliśmy z Fundacji Herberta, znajdziemy piękny cytat skłaniający do refleksji:

„Dokąd płynie Dionizos przez morze czerwone jak wino

Ku jakim wyspom wędruje pod znakiem winorośli

Spity winem nic nie wie - więc my także nie wiemy

Dokąd płynie prądami z pnia bukowego łódź lotna"

Piątek, 13 grudnia 2019
Dalidy, Juliusza, Łucji