Zespół "Jagoda"

Zespół Jagoda został założony 1992 roku przez Olgę Machulec przy Kole Gospodyń Wiejskich w Rowniu. Zespołowi przewodniczy i przygrywa na akordeonie Kazimierz Przeliorz. Obecnie zespół liczy 18 osób we tym 5 dzieci (4 dziewczynki i 1 chłopiec). W 1996 roku patronatem zespołu został Miejski Ośrodek Kultury w Żorach. Zespół przez swoje wystąpienia nie pozwala, aby tradycje naszych przodków zostały zapomniane. W tym celu bierze udział w licznych przeglądach folklorystycznych oraz w imprezach okolicznościowych, biesiadach, festynach, dożynkach. Swoim śpiewem umilał imprezy w Lądku Zdroju, Śmiłowicach, Kleszczowie, Jejkowicach, Szczejkowicach, Gaszowicach, Rybniku i w Czeskim Cieszynie. Wielkim przeżyciem dla śpiewaków był udział w nagraniu pieśni dla „Śląskiej Fali" Radia Katowice.
Na początku działalności akompaniatorem zespołu był Pan Ireneusz Konsek, a obecnie od wielu już lat towarzyszy mu Pan Kazimierz Przeliorz.

W repertuarze zespołu znajduje się bogaty zbiór piosenek i pieśni regionalnych pamiętających jeszcze czasy naszych dziadków i ojców.
Zespół nagrał dwie płyty CD ze swoimi piosenkami: pierwszą w 2007 r. na obchody 15-lecia, a drugą 2009 r.

W swojej karierze zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień:
1997 - III miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych„Złoty Kłos" w Zebrzydowicach
1998 - III miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych„Złoty Kłos" w Zebrzydowicach
2000 - III miejsce w Wodzisławskim Spotkaniu z Folklorem w Wodzisławiu Śląskim
III miejsce Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej
2002 - I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej
2004 - III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej
III miejsce na Przeglądzie Utworów Miłosnych w Psarach
2006 - wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej
2007 - wyróżnienie w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos" w Zebrzydowicach
2008 - wyróżnienie w XV Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos" w Zebrzydowicach
- wyróżnienie w XLI Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej
2010 - III miejsce w kategorii grupy śpiewacze - dorośli na XXX Wodzisławskich Spotkaniach z Folklorem
2011 - III miejsce na XVIII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos" Euro - Folklor 2011

Telefon kontaktowy: Świetlica Rowień: (32) 435 07 37, p. Olga Machulec: (32) 469 88 68.

Redakcja:  Irena Przeliorz
Wprowadzono: 29-06-2011